O rasie » Opis rasy

Opis rasy

Mastif Tybetański - jak sama nazwa mówi, jest to rasa pochodząca z Tybetu. Zaliczana do molosów w typie górskim. Jest to rasa pierwotna, czyli bez domieszek innych ras.

Tybetan to wspaniały stróż. Nie umknie jego uwadze obcy odgłos czy nieznany ruch. Nikogo nie zaakceptuje i nie wpuści na swój teren, jeżeli nie dostanie wyraźnego znaku od właściciela. Poza swoim terenem nie interesuje się obcymi.

Mastify Tybetańskie nie wykazują ochoty do walk między sobą i z innymi rasami. Agresję mogą wykazać tylko w sytuacji zagrożenia. Wolą jednak wspólne zabawy. Bawią się głównie popołudniami. Lubią przy tym nieźle psocić. Zagrożone są wówczas wszelkie doniczki, drzewka i różne inne rzeczy, które ich zdaniem nadają się do zabawy. 

MT nie trzeba uczyć. One same wiedzą, kiedy i jak się zachować. Same potrafią dokonać analizy sytuacji. Są opanowane i rozważne. W wychowaniu wymagają dużo cierpliwości i wyrozumiałości. Trzeba im poświęcić dużo czasu i uwagi. One w zamian odwdzięczą się lojalnością i wiernością.

Poza cudownymi cechami charakteru, mają jeszcze jedną zaletę - hypoalergiczna, łatwa w utrzymaniu, bezzapachowa sierść. Plusem tej rasy jest też fakt, ze suki mają cieczkę raz do roku. W miotach jest od 3 - 11 szczeniąt (+/-). Jest to stosunkowo zdrowa rasa. Sporadyczne są przypadki dysplazji, chorób oczu czy tarczycy.

Tybetany łatwo znoszą mróz i śnieg. Latem odpoczywają w cieniu lub wygrzewają się na słońcu. Kiedy większość czasu spędzają na dworze, lubią wejść do domu i sprawdzić "co słychać", czy są wszyscy domownicy. Przy okazji może uda się zabrać do zabawy jakąś maskotkę czy kapcia. 

Mastify Tybetańskie dość powściągliwie okazują uczucia. Jednak lubią pieszczoty, potrafią się też obrazić. Niesamowita jest ich radość przy powitaniu właściciela. Bardzo dobrze rozumieją się też z dziećmi.

To wierny, oddany, tolerancyjny i cierpliwy przyjaciel. Jak dla mnie rasa bez wad. A nawet jeśli je ma, przy jego charakterze i sposobie bycia, znikają wszystkie...

Aktualizacje: AIRAWATA
CMS by Quick.Cms | Projekt i wykonanie: DISEGNO STUDIO & BAKALLAND Siberians | All rights reserved! 2015
Facebook